Časté otázky

Je mediácia naozaj lacnejšia ako súdne konanie?

Áno, vo väčšine prípadov Vás mediácia vyjde podstatne lacnejšie, ako súd. Strany nemusia roky platiť dvoch advokátov, ani súdne poplatky. Hradia LEN jedného mediátora – aj to spoločne. Úspešná mediácia pri tom znižuje riziko ďalších výdavkov v budúcnosti.


Nebude mediátor umelo naťahovať spor, aby zarobil viac?

Mediátor vždy vykonáva svoju prácu pred zrakmi zúčastnených strán, z toho dôvodu sa nemôže vyhovárať na protistranu, jeho advokáta či sudcu a ani inak umelo naťahovať spor. Základný princíp mediácie spočíva v snahe mediátora doviesť strany k trvalej dohode, a to v čo najkratšom čase. Mediátor však môže postupovať len tak rýchlo, ako rýchlo postupujú samotné strany.


Kedy sa dá mediácia využiť a kedy nie?

Mediáciu, ako prostriedok riešenia konfliktu sa dá uplatniť všade tam, kde strany spolu komunikujú aspoň na minimálnej úrovni. Mediácia sa uplatní predovšetkým v prípadoch, keď sú strany v nejakom vzťahu – rodinnom, susedskom, pracovnom či obchodnom. Spor vhodný pre mediáciu musí umožniť priestor pre dohodu, ktorá je výhodná pre obe strany.

Ak strany spolu vôbec nekomunikujú, alebo hlavnou motiváciou je toho druhého poraziť, ich spor je absolútne nevhodný pre mediáciu. Rovnako na prípady, keď jedna zo strán má problémy s alkoholom či drogami, trpí psychickými problémami, prejavuje sa agresívne, alebo práve naopak, pasívne. Ak mediátor dôjde k tomu, že spor nie je vhodný na mediáciu, mediáciu nezačne, resp. ju ukončí.


Čo získam mediáciou?

Rýchle riešenie sporov je obrovským prínosom, a nie len finančným. Predovšetkým však ide o riešenie trvalé a rozvíjajúce dobré vzťahy. Rozsudok súdu rieši len právnu stránku vecí, pričom z jednej strany robí víťaza a z druhej porazeného. Mediácia sa snaží vzťahy narovnať a konflikt riešiť predovšetkým tým, že medzi stranami zachováva rovnosť a rozvíja vzájomnú spoluprácu. Vďaka mediácii môžu strany svoje narušené vzťahy napraviť a funkčnú spoluprácu opäť naštartovať tak, aby nedošlo k opakovaniu problému a mohli naďalej ťažiť zo spolupráce, či dokonca ju prehĺbiť.

Mediácia je v neposlednom rade dôverná. Prebieha za uzavretými dverami. Umožňuje riešiť súkromné veci súkromne a zachovať obchodné a iné tajomstvá.


Čo je mediačná dohoda?

Mediačná dohoda je výsledkom úspešnej mediácie. Strany sa v nej zaväzujú k určitému chovaniu alebo plneniu. Mediačná dohoda je tak plnohodnotnou písomnou zmluvou.


Je mediačná dohoda vykonateľná?

Vykonateľnosť, čiže možnosť domáhať sa priamo nariadením exekúcie bez nutnosti súdu nie je priznané dohode spísanej u mediátora, t.j. mediačná dohoda sama o sebe nie je vykonateľná. Strany však môžu mediačnú dohodu spísať formou notárskej zápisnice s doložkou vykonateľnosti. V prípade mediácie, ktorá prebieha v rámci súdneho konania môže súd schváliť mediačnú dohodu ako súdny zmier, ktorá je rovnako vykonateľná.